Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82


Pomnik Pamięci Ofiar Lubina '82 jest symbolicznym upamiętnieniem tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w sierpniu 1982 roku w Lubinie, określanych jako Zbrodnia Lubińska. Monument został odsłonięty w dziesiątą rocznicę tej tragedii, w malowniczej lokalizacji przy Wzgórzu Zamkowym, tuż obok miejsca, gdzie Milicja Obywatelska brutalnie stłumiła pokojową manifestację, która miała na celu sprzeciwienie się wprowadzeniu stanu wojennego.

W wyniku interwencji, funkcjonariusze zastrzelili trzy osoby, a wiele innych zostało rannych, co na zawsze wpisało się w pamięć lokalnej społeczności. Pomnik, zaprojektowany przez Zbigniewa Frączkiewicza, składa się z jedenastu dużych głazów, na których wyryte są litery, układające się w słowo "Solidarność". Trzy z tych głazów wspierają centralny krzyż, na którego płaszczyźnie znajdują się trwałe ślady podeszw butów oraz opon samochodowych, stanowiące wyraz trudnych chwil, jakie przeszli mieszkańcy Lubina.

Koncepcja autora przewidywała również stworzenie dwóch mniejszych pomników, które dedykowane są poszczególnym ofiarom. Pierwszy z nich, pojedynczy głaz podtrzymujący krzyż, oddaje hołd Michałowi Adamowiczowi, podczas gdy drugi, składający się z dwóch głazów, upamiętnia Mieczysława Poźniaka i Andrzeja Trajkowskiego. Oba mniejsze pomniki znajdują się w miejscach, w których ci mężczyźni stracili życie przez brutalność służb mundurowych.

Na każdym z głazów umieszczono nazwisko ofiary, poprzedzone skrótem ŚP, datę poległych 31.08.1982 oraz sentencje, które mają głęboki wydźwięk. Na głazie poświęconym Michałowi Adamowiczowi wyryto słowa: "Po tym jednym czynie osądźcie ich wszystkich", natomiast na głazie upamiętniającym Mieczysława Poźniaka i Andrzeja Trajkowskiego widnieje sentencja: "Milczą, a jednak wołają".

Lokalizacja

Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82 usytuowany jest w atrakcyjnej lokalizacji, na Wzgórzu Zamkowym. Aby dotrzeć do niego z Rynku, można skorzystać z ulic Piastowskiej lub Bolesława Chrobrego.

W odległości około 150 metrów od ratusza znajduje się głaz pamięci Michała Adamowicza, który ulokowany jest nieopodal Wzgórza Zamkowego, przed kładką na rzece Baczynce.

Obok tego miejsca, przy skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Odrodzenia, znajdują się również głazy pamięci Mieczysława Poźniaka oraz Andrzeja Trajkowskiego. Ten punkt również oddalony jest o około 150 metrów od ratusza, a dojście do niego prowadzi ulicą Odrodzenia.

Dodatkowo, w okolicy Wzgórza Zamkowego i Rynku kursują autobusy miejskiej komunikacji. Najbliższe przystanki to: “Cuprum Arena – Kopernika” oraz “Paderewskiego – rondo”.

Przypisy

  1. Pamięć « Historia Lubina [online], historialubina.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
  2. BarbaraB. Pietras, "Portret pokolenia. Zbigniew Frączkiewicz" - druk towarzyszący wystawie w Muzeum Miedzi w Legnicy, 2022 r.
  3. a b AdamA. Chmielecki, Zbrodnia Lubińska 1982, Instytut Pamięci Narodowej, 2017 r.

Oceń: Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:5