Maria Paszyńska, urodzona 30 czerwca 1985 roku w Lubinie, jest osobą o niezwykle bogatym dorobku. To nie tylko pisarka i felietonistka, ale również varsavianistka, prawniczka oraz orientalistka.
Jej działalność obejmuje różnorodne dziedziny, co sprawia, że jest autorką o wszechstronnych zainteresowaniach i umiejętnościach.
Życiorys
Maria Paszyńska jest autorką, która ukończyła autorską klasę humanistyczną w VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Następnie kontynuowała naukę na kierunku prawniczym w Uczelni Łazarskiego oraz iranistyce na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Warto dodać, że przez dwa lata studiowała także turkologię.
W ciągu swojej kariery zawodowej, Paszyńska pracowała jako prawniczka oraz przewodniczka miejska po Warszawie. Prowadziła szereg wakacyjnych spacerów po stolicy, które współtworzyła dla Wirtualnej Polski, programu telewizyjnego Poszlafirujemy po Pragie oraz różnych felietonów. Choć pochodzi z Dolnego Śląska, określa siebie jako adopcyjne dziecko Warszawy.
Jej debiut literacki miał miejsce w 2015 roku, kiedy to opublikowała powieść Warszawski niebotyk, która znalazła się w finale I. edycji konkursu Promotorzy Debiutów, organizowanego przez Instytut Książki oraz Fundację Tygodnika Powszechnego. Kolejną powieścią Paszyńskiej, Owoc granatu. Dziewczęta wygnane, została nominowana w plebiscycie portalu lubimy czytać do tytułu Książki Roku 2018 w kategorii powieści historycznej.
W tym samym plebiscycie, jako najlepsza powieść historyczna 2019 roku, nominowany był kolejny tom serii – Owoc granatu. Świat w płomieniach. W 2022 roku, podczas IV Festiwalu Czas na Książki, odbywającego się w Ząbkowicach Śląskich, twórczość autorki została doceniona i uhonorowana nagrodą za znaczący wkład w literaturę polską.
Twórczość
Maria Paszyńska znana jest z wyjątkowego podejścia do powieści historycznych, w których nie tylko oddaje bogactwo historycznych realiów, lecz także zgłębia psychologiczne i emocjonalne niuanse swoich bohaterów. Przygotowanie do każdej książki to dla niej intensywna praca badawcza, często sięgająca źródeł trudno dostępnych. W swojej twórczości Paszyńska porusza ważne kwestie społeczne, skupiając się na takich tematach jak tolerancja, dialog międzyreligijny oraz wielokulturowość.
Na kartach swoich książek przedstawiała m.in. Jana i Antoninę Żabińskich oraz dramatyczne losy warszawskiego ogrodu zoologicznego w czasie wojny. Ukazała także tragiczne dzieje Polaków zesłanych na Syberię podczas II wojny światowej. W 2023 roku zaskoczyła słuchaczy swoim audioserialem „Chmuroręki i Ognistousty” przeznaczonym dla młodzieży na platformie Audioteka, a rok później ruszyła z kanałem YouTube „Smaki historii”, gdzie łączy miłość do historii z pasją do gotowania.
Twórczość Paszyńskiej charakteryzuje się licznymi cyklami powieściowymi. Cykl „Warszawski niebotyk” składa się z książek: „Warszawski niebotyk” (2015) i „Gonitwa chmur” (2016). W cyklu „Cień Sułtana” znajdziemy tytuły takie jak: „Cień sułtana” (2016), „Krwawe morze” (2017) oraz „Córka gniewu” (2018).
- w cyklu „Owoc granatu”: „Dziewczęta wygnane” i „Kraina snów” z 2018 roku,
- „Świat w płomieniach” i „Powroty” z 2019 roku.
- w cyklu „Wiatr ze wschodu”: „Czas białych nocy” oraz „Stalowe niebo” z roku 2020,
- następnie „Szkarłatna łuna” i „Za zasłoną chmur” z roku 2021.
Seria „Cuda codzienności” obejmuje książki „Cuda codzienności” (2021) i „Skrawki nadziei” (2022). W ramach nowego cyklu „Jagiellonowie” ukazały się „Niechciane dziedzictwo” (2023) oraz „Taniec mieczy” (2024).
Oprócz cykli, Paszyńska wydała także inne indywidualne powieści, m.in. „Willa pod Zwariowaną Gwiazdą” (2018), „Instytut piękności” (2019) i „Listy do Gestapo” (2022). W 2024 roku planowane są kolejne publikacje, takie jak „Kochanka nazistów” oraz „Dziewczyny ze Słowaka”. Jej twórczość nie kończy się na powieściach, gdyż Maria Paszyńska jest również autorką opowiadań opublikowanych w zbiorach takich jak „Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny” (2020) i „Rozdzieliła nas wojna” (2022).
Przypisy
- 24.pl, Gra terenowa, znakomici goście i ciekawe dyskusje. Za nami IV Festiwal Czas na Książki [online], zabkowice.express-miejski.pl [dostęp 18.10.2022 r.]
- Wybierzmy razem Książki Roku 2019! - Powieść historyczna - Lubimyczytac.pl [dostęp 05.05.2020 r.]
- Książka Roku 2018 lubimyczytać.pl - Powieść historyczna - Lubimyczytac.pl [dostęp 03.02.2019 r.].
- Rola mediów w budowaniu demokratycznej myśli politycznej Iranu na przełomie XIX i XX wieku na przykładzie gazety Qanun [online], apd.uw.edu.pl, 2011 [dostęp 06.05.2020 r.]
- Maria Paszyńska o Żabińskich: Niemcom nie mieściło się w głowach, że ktoś może być tak zuchwały - WP Książki [online], ksiazki.wp.pl [dostęp 13.01.2019 r.]
- Recenzja: Owoc granatu. Dziewczęta wygnane - Maria Paszyńska - granice.pl [online], www.granice.pl [dostęp 13.01.2019 r.]
- Wywiad z Marią Paszyńską | Lustro Rzeczywistości [online], www.lustrorzeczywistosci.pl [dostęp 13.01.2019 r.]
- Ludzie różnych kultur mogą się dogadać – wywiad z Marią Paszyńską - Lubimyczytać.pl [online], lubimyczytac.pl [dostęp 13.01.2019 r.]
- Warszawski niebotyk - Maria Paszyńska (260139) - Lubimyczytać.pl [online], lubimyczytac.pl [dostęp 13.01.2019 r.]
- WYNIKI I ETAPU KONKURSU PROMOTORZY DEBIUTÓW 2015 | Promotorzy debiutów [online], promotorzydebiutow.blog.tygodnikpowszechny.pl [dostęp 13.01.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Tomasz Mycan | Hubert Kułacz | Jarosław Góral | Edyta Olszówka | Ela Sidi | Oki (raper) | Rafał Szatan | Anna Adamowicz | Kasia Wilk | Paweł Wolak (aktor)Oceń: Maria Paszyńska