Jarosław Góral


Jarosław Góral, urodzony 31 maja 1964 roku w Lubinie, to uznawany polski aktor, który zyskał popularność dzięki swojemu zaangażowaniu w różnorodne formy sztuki, w tym teatr, telewizję oraz filmy.

Jego bogaty dorobek artystyczny sprawia, że jest postacią rozpoznawalną w polskim środowisku kulturalnym.

Życiorys

Jarosław Góral to utalentowany aktor, który swoje pierwsze kroki na scenie stawiał w Wydziale Aktorskim we Wrocławiu oraz Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, które ukończył w 1988 roku. Jego kariera rozpoczęła się w 1987 roku, kiedy to miał przyjemność zadebiutować w sztuce „Człowiek jak człowiek” autorstwa Bertolda Brechta na scenie Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Współpraca z tym teatrem trwała przez kilka lat, w tym w latach 1987–90, 1993–97 oraz od 2009 roku.

Warto dodać, że Jarosław Góral zadebiutował na małym ekranie w serialu „Ballada o Januszku” w 1987 roku, gdzie zagrał rolę Janusza Smoliwąsa, postać charakteryzującą się bezwzględnością i egoizmem. Jego występ został doceniony, gdyż w 1989 roku zdobył Nagrodę Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubińskiej. Oprócz tego, znany jest również z roli Eugeniusza Geniusza w popularnym sitcomie „Świat według Kiepskich”, emitowanym na antenie Polsatu.

Prywatnie, Jarosław Góral jest mężem Jolanty, która pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener narciarstwa. Para doczekała się córki, Poli, co dodaje im szczęścia w życiu osobistym.

Filmografia

Jarosław Góral ma na swoim koncie wiele interesujących ról w polskim kinie i telewizji. Poniżej znajduje się jego bogata filmografia, w której można znaleźć różnorodne postacie, które zagrał w różnych produkcjach.

  • 1987: Ballada o Januszku − jako Janusz Smoliwąs,
  • 2003: Na dobre i na złe − jako Maciej Kwiecień (odc. 142 i 144),
  • 2004: Fala zbrodni − jako Piotr (odc. 19),
  • 2006: Dywersant 2: koniec wojny − jako adiutant,
  • 2007: Biuro kryminalne − jako Czarek (odc. 30),
  • 2008: Kryminalni − jako Edward 'Góral’ Góralski (odc. 101),
  • 2009: Historia Kowalskich − jako Skoczylas,
  • 2011: 80 milionów − jako SB-ek,
  • 2012: Galeria − jako Bolo (odc. 73),
  • 2013: Pierwsza miłość − jako prywatny detektyw,
  • 2014: Prawo Agaty − jako biegły Ryszard Żak (odc. 61),
  • 2015: Żyć nie umierać – jako Profesor.

Jego wszechstronność oraz zdolności aktorskie sprawiają, że każda z ról, które zagrał, jest dobrze zapamiętana przez widzów.

Ważniejsze role teatralne

Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze

Jarosław Góral ma na swoim koncie wiele znaczących ról teatralnych, które stanowią ważny element jego kariery artystycznej. W 1987 roku wystąpił w dramacie Człowiek jak człowiek, a rok później wcielił się w postać Piotra Stiepanowicza Wierchowieńskiego w spektaklu Biesy.

W 1988 roku Góral zagrał również w Sen nocy letniej, odgrywając części Zdechlaka, Ściany i Księżyca. W 1993 roku zrealizował rolę Próżnego w adaptacji Małego Księcia, a także wcielił się w Żabola 1, Pająka 1 oraz Kolibra 1 w Calineczce.

W tym samym roku wystąpił również w Historii żywota św. Marcina oraz w Igraszkach z diabłem, gdzie zagrał Lucjusza. Kolejny rok, 1994, był obfity w różnorodne postacie, takie jak Grumio i Łowczy w Poskromieniu złośnicy, a także Donat w Koncercie świętego Owidiusza oraz Kucharz II, Pasterz i Herold w Strasznym smoku.

Do jego dokonania zalicza się także rola Ślepców w Starej kobiecie wysiaduje oraz Chlestakowa w Rewizorze. W 1995 roku wziął także udział w urokliwej adaptacji Alicji w Krainie Czarów, gdzie wystąpił jako Suseł, Kotek i Joker. W tym samym czasie miał również zaszczyt grać Strażnika i Posłańca w Antygonie.

W następnych latach, w 1996 roku, ponownie wcielił się w Próżnego w Małym Księciu, a także zagrał Pompejusza w Miarka za miarkę oraz Kominiarza, Księcia Seleroszczawian, Zbója i Strażnika w Królowej Śniegu.

W 2009 roku zagrał w Jesteśmy braćmi?, przyjmując rolę aktora Jamesa. Rok później wystąpił jako Robert 'Bob’ Cratchit, duch i grabarz w Scrooge. Opowieść wigilijna. W 2010 roku jego talent ujawnił się w postaci Sąsiada pana Stanisława, mechanika samochodowego w Dobrze, i Jak Roberto w Kolacji dla głupca. W tej samej teatralnej przygodzie wcielił się również w Gryf w Lilli Weneda.

Jego kariera trwała dalej, a w 2011 roku Góral przyjął rolę Michela Houillié w Bogu mordu, pokazując swoją wszechstronność oraz umiejętność odgrywania różnorodnych postaci.


Oceń: Jarosław Góral

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:15